בנק זרע ציבורי או פרטי?

06/10/2013

עם השנים ישנן יותר ויותר נשים שפונות לשירותי בנק זרע לצורך הבאת ילד לעולם. הרצון להגשים את חלום האמהות בשילוב עם הפתיחות והליברליות החברתית ההולכת וגדלה מאפשרת לנשים להרגיש נוח יותר מבעבר לפנות למסלול זה. ישנן שלוש קבוצות עיקריות שפונות לבנק הזרע:נשים נשואות שלבן זוגן יש בעיית פוריות בלתי פתירה, זוגות של לסביות שרוצות להביא ילד לעולם ללא התערבות של אדם נוסף או נשים רווקות שבוחרות באמהות יחידנית מסיבות שונות ולא בהורות משותפת עם שותף נוסף.
כמו בכל תחום ברפואה, גם כאן ישנה אפשרות לבחור בין הפרטי לציבורי. במרבית בתי החולים הציבוריים בארץ ישנו בנק זרע, בו יכולות נשים לרכוש מנות זרע ולעבור טיפולי פוריות מסובסדים על ידי קופות החולים שלהן. בנוסף ישנם בנקי זרע פרטיים שניתן לפנות אליהם ולעבור את הטיפולים בבתי חולים פרטיים או ציבוריים.

בנק זרע פרטי

הלבטים באיזו דרך לבחור הם רבים. היתרון הגדול בתרומת זרע מבנק פרטי היא שמדובר בדרך כלל בתורמים מחו"ל, או תורמים מהארץ שלא תרמו במקום אחר. אחד החששות כאשר בוחרים בשימוש בתרומות זרע הוא שבגלל שאין פיקוח הדוק על כמות התרומות בארץ, יכול להיווצר מצב בו לאותו תורם יוולדו ילדים רבים וכך בעצם גובר הסיכוי להתפתחות יחסים בעתיד בין אחים שבכלל לא ידעו על הקרבה ביניהם. כאשר יש תרומת זרע מחו"ל הסיכויים לכך פוחתים בהרבה. החסרונות המרכזיים בבנק זרע פרטי הם העלות הגבוהה כמובן וכן החשש לגבי איכות התרומה והבדיקות המקדימות שנערכות לתורמים, שבמקרה זה הן ללא פיקוח של המדינה. כמובן שבנקים פרטיים מבטיחים תרומות איכותיות ביותר, אך עדיין חסר הפיקוח.

בנק זרע ציבורי

בבנק זרע ציבורי לעומת זאת, ישנו חיסרון מרכזי נוסף מלבד חוסר הפיקוח על כמות הפעמים שכל תורם יכול לתרום והוא שבפועל אין כמות גדולה של תורמים. בשנים האחרונות כמות התורמים ירדה באופן משמעותי ונשים רבות שמגיעות לבנק הזרע מוצאות עצמן בוחרות מתוך רשימה די מצומצמת של תורמים אפשריים. היתרון הגדול הוא כמובן בכך שהבדיקות שעוברים התורמים הן מאוד קפדניות ויש להן את כל האישורים של משרד הבריאות וכן שהטיפול במנות הוא מאוד איכותי ומקצועי ונערך במחלקות בבתי החולים המתקדמים ביותר, בהם מתנהל גם מחקר.בכל מקרה, מי שמחליטה לפנות אל בנק הזרע צריכה להכיר את ההבדלים המשמעותיים בין הפרטי לציבורי ולקבל את ההחלטה המתאימה לה ביותר על סמך שיקולים מושכלים.

 

חזרה למגזין
Loading