גירושין במשפחה עם ילדים בגיל הרך

22/02/2015

גירושין בכלל הם אירוע טראומטי לבני הזוג אבל כאשר זוג הורים לילדים בגיל הרך מתגרש- פוטנציאל הנזק הוא עצום ולכן מתחייב טיפול מושכל וזהיר בכל ההיבטים, לרבות, כמובן בהיבט הרגשי, שעלול להיות נפיץ ואף מסוכן. כאשר מעורבים רכוש, הסדרי ראייה, סוגיית משמורת והיבטים סופר-רגישים נוספים, נדרש לא רק בעל מקצוע מעולה אלא גם שכל ישר, רגישות וניסיון למצות את ההליך תוך כדי הגעה להבנות ולהסכמות.

איש המקצוע האמון על טיפול בגירושין הוא עורך דין לענייני משפחה. הדרישה והציפייה ממנו הן גבוהות ביותר מאחר שהגירושין עלולים להוות טראומה חריפה ביותר לילדים בגיל הרך של הורים המצויים בתהליך גירושין. הילדים- בחושיהם העמוקים – חשים כי משהו מתערער, משהו נשבר. הביטחון שלהם, שטרם התגבש, מתערער. הם חשים חרדה. הם עלולים לחוות חוויית נטישה, בלבול, שבירת הסדר הקיים, רעידת אדמה תחת רגליהם.

הגירושין גורמים לשינוי אורחות החיים ואף לשינוי סדר היום. הגירושין עלולים לקלוע מי מההורים או את שניהם לדיכאון, לחוסר תפקוד ובמידה שהילדים נשארים אצל האם, לתחושה של "הזנחה" ולו רק בשל ההכרח לעבוד הרבה וקשה יותר כדי לפרנס אותם. היעלמותו של מי מההורים שהם אינם מתגוררים אצלו עלולה להתפרש אצלם כעזיבתם וכהזנחתם. קושי חריף מרכזי הוא הזיכרונות והגעגועים המייסרים אל ההורה שאינו נוכח, ההורה שעזב.

גירושין של הורים לילדים בגיל הרך עלולים לגרום שינוי בהתנהגות הילדים, המתרגמים את תחושות הכעס, העצב, הצער, הפחדים, החרדות  והתסכול שלהם להתנהגות תוקפנית כלפי ילדים אחרים. התוצאה של התנהגות זו עלולה להיות דחייה ונידוי שלהם.

קושי נוסף שילדים נדרשים להתמודד עמו הוא קבלת בן או בת זוג חדש, לא אחת עם ילדיו. אם מי מהוריו הגרושים נישא בשנית, יכולה להיווצר אצל הילדים תחושת אי בהירות מי ההורה האמתי שלהם. לא תמיד ניתן לתזמן את עיתוי הגירושין אולם במידה שקיימת הבנה והסכמה כי טובת הילדים היא השיקול העיקרי שהכול מוכפף לו- נכון להמתין לכל המעט עד שימלאו לצעיר הילדים שנתיים, כאשר הילד רכש הרגלים בסיסיים וכבר מסוגל להביע עצמו במלים.

אם וכאשר נדרש ניתוק של הילדים בגיל הרך מביתם ומעבר לבית אחר, חשוב לבצע אותו ברגישות מרבית, תוך הקניית ביטחון לילד, בין השאר על ידי הבאת חפצים אישיים רבים שיעניקו לו תחושת בית גם בבית החדש.

כאשר עורך דין לענייני משפחה מטפל בסוגיות השונות ומעניק להם תוקף משפטי חשוב לקחת בחשבון את כל ההיבטים ואת כל המורכבות ולהסכים כי טובת הילדים מצדיקה ומחייבת ויתורים מצד שני בני הזוג, במידה שהם נדרשים על מנת להבטיח כי במידת האפשר גירושי ההורים לא יגרמו נזקים לילדים.

 

 

חזרה למגזין
Loading