דברו על זה לפני

הורות משותפת, בורות אחרת, שות, להורות
31/01/2023

להיות הורה זה חלום של כמעט כל אחד. אחת האופציות להקמת משפחה היא הורות משותפת
בה אתם מחפשים את הפרטנר לגידול הילד שלכם. בשביל להיכנס לתהליך יותר שלמים יש כמה דברים שתצטרכו לדבר עליהם עם השותף שלכם לפני הכל.

תהליך מציאת שותף להורות הוא לא כזה פשוט. לכל אחד מן הצדדים יהיו דברים עליהם ניתן יהיה להתפשר וכאלה שבשום פנים ואופן לא. לכן תקשורת טובה במקרה הזה היא הכרחית. בלי תקשורת ואמון בין הצדדים יהיה מאוד קשה לנהל את מערכת היחסים במיוחד שיש ילד באמצע. לפני התחלת התהליך הכינו לעצמכם מעין דף  חזון לגידול הילד. מה זאת אומרת. איך אתם רואים  את צורך גדילתו של הילד? היכן יגור? על איזה ערכים ואמונות הוא יגדל ואיזה אורח חיים תרצו להנחיל לילדכם? ומה לגבי מסגרות לימוד? על כל זה יש לחשוב ולשבת עם השותף להורות שלכם. להגדיר ציפיות ועל מה תוכלו להתפשר (כי גם לו יש רשימה בדיוק כמו שיש לכם). 

במאמר הבא ניתן לכם כמה פרמטרים שחייבים לחשוב ולדבר עליהם לפני התחלת התהליך.

מקום מגורים 

חשבו היטב על אפשרות מעבר לעיר אחרת. תמיד יכולות לצוץ בלת״מים כמו מעבר לעיר אחרת עקב קידום בעבודה או נוחות (למשל קרוב להורים של אחד ההורים). האם אתם מוכנים לבצע מעבר מגורים עבור הפרטנר שאיתו תבצעו את התהליך או לא. תדברו על זה ותבדקו האם הצד השני מוכן, ומה הגמישות בין שניכם. חשבו על כך שבמשמורות משותפות בין אם זה כל שבוע או כל סופש ישנם נסיעות ארוכות שבתחילה אתם תצטרכו לנסוע אותם ולאחר מכן כשילדכם יגדל, הוא יסבול מנסיעות ארוכות ומתישות על מנת לראות את הוריו ואולי אפילו יעדיף להישאר במקום אחד מסיבות כאלה ואחרות כמו למשל חברים שאיתם יעדיף לבלות יותר לכן בירור העתקת מקום מגורים או אפילו לדבר על האפשרות שזה יכול לקרות במהלך התהליך היא הכרחית.

השקפה דתית

השקפה דתית יכולה לעיתים להיות ה"דיל ברייקר" להורות אחרת מול הפרטנר השני. וזה כי גם אם נראה שהפרטנר שלכם מושלם מכל הבחינות למה שאתם מחפשים אך ההשקפה הדתית שלו הפוכה לגמרי משלכם. אם את מאמינה בשמירת השבת, באכילת אוכל כשר וכ"ו ואילו הפרטנר לא מוכן שהילדים שלו ישמרו שבת כיוון שהוא לא מאמין בכך או אולי בכלל מעדיף את הזמן איכות עם הילד לטיולים בימים אלה ברחבי הארץ. במקרה כזה אנו צריכים כמו בהיבטים אחרים לבדוק האם עניין ההשקפה הדתית הוא משהו הכרחי ואין עליו עוררין. אם כן חשוב שהפרטנר השני יהיה בעל אותן השקפות הדומות או קרובות לשלכם. אם ישנה גמישות תוכלו להגיע להסדר כמו למשל לטייל רגלית בעיר הקרובה, או להסביר לפרטנר את החשיבות שיש לכם על נושא זה כמו בריאות הילד ומה שנכנס לו לגוף. יש להגיע להבנה מול הפרטנר ולמצוא את עמק השווה מולו. 

מקצוע

יכול להיות שלא אכפת לכם מה המקצוע של השותף שלכם, אך יש לכך חשיבות שיש לשים עליה דגש. הסיבה העיקרית היא דוגמא יציבה לילד שלכם. בין אם זה הכנסה קבועה ובטוחה על מנת לבסס את הילד כלכלית ולהבטיח את עתידו, ובין אם זה להשראה, הורה שלא מוצא את עצמו בעבודות ואינו יציב תעסוקתי דבר זה יכול להשפיע על גידול הילד ובקושי בחירותיו בעתיד. ההמלצה שלנו היא להתחיל תהליך הורות משותפת עם אדם שיודע מה הכיוון שלו בחיים ולאן פניו מועדות. 

אורך חיים

בשנים האחרונות יש יותר מודעות לוולנס ולאורח חיים בריא על מנת לחלות כמה שפחות ולחיות בריא כמה שיותר.

אם אתם אנשים שסוג המזון שאותו אתם מכניסים לגופכם הוא עניין חשוב לכם כהורים יש לשים על זה דגש בשיח מול הפרטנר לפני התחלת התהליך. כהורים הייתם רוצים שילדכם יגדלו באורח חיים בריא, דבר נוסף שמצביע על אורח חיים בריא הוא פעילות גופנית, אם הפרטנר שלכם מבצע פעילות גופנית כלשהי כמו יוגה או אימוני חדכ יכול מאוד להיות שהוא מנהל אורח חיים בריא - נקודת זכות נוספת למציאת ההורה שאיתו כדאי להתחיל את תהליך ההורות המשותפת.

ישנם תחומים נוספים שצריכים לעלות בשיח מול הפרטנר שלא פירטנו כגון היגיינה, השכלה ועוד. 

שימו לב שאתם מתאמים ציפיות עם בן/בת הזוג שלכם, דברו על כל מה שעולה על ליבכם, צרו אמון ואל תשמרו דברים בלב כיוון שזה עלול להתפוצץ ולהביא לפירוק ההורות המשותפת, לאחר התהליך.  

חזרה למגזין
Loading