דגשים להורות

29/12/2010

בכל מקום שומעים היום על מודל של הורות אחרת . פותחים את הרדיו ובתוכנית הבוקר אשה מספרת על זה שהיא מגדלת את הבן שלה יחד עם ידיד. מדליקים את הטלויזיה ורואים בתוכנית אירוח זוג שהכיר דרך אתר אינטרנט למטרות הקמת משפחה, והם מספרים על ההתמודדות המשותפת. כשנכנסים לאינטרט וכותבים בגוגל הורות אחרת מגיעים לאתרי מידע בנושא או לאתר הכרויות כמו גובייבי. למעשה, מי שמתעניין בתחום יכול להחשף למידע רב בתחום, אבל האם המידע הקיים באמת מסביר מהי הורות אחרת? ונשאל שאלה קיצונית יותר- אין ספק שמודל הורות אחרת מציב אתגרים לא פשוטים בפני זוג ההורים, אך האם ההורות היא באמת אחרת? במאמר הזה נתמקד בדמיון של הורות משותפת להורות רגילה, ונדון ביחסים שיש לכונן ההורים בינם לבין עצמם ובינם לבין ילדם על מנת להבטיח את טובת הילד ואת רווחתם. אין כמובן בכל האמור כדי להפקיע מההורות המשותפת את הייחוד שלה והאתגרים האישיים והבינאישיים שהיא מעוררת.

הורות היא הורות. שני ההורים בין אם נשואים או בין אם לא צריכים לשתף פעולה ולהגיע להסכמה לגבי נושאים רבים הקשורים לחיי ילדם. ראשית, על כל הורים באשר הם לבחון עם עצמם עד כמה הם תומכים בהורה השני, ולבדוק האם ישנם מצבים בהם הם מנסים לחתור תחת ההורה השני. מאוד חשוב שהורים ידעו לתת תמיכה אחד לשני, לתת אישור ולחזק את המסוגלות של האחר כהורה, לתת תוקף וכבוד לתרומה הייחודית של האחר ולגבות את ההחלטות והסמכות של ההורה השני. מעבר למתן תמיכה הדדית, מאוד חשוב שהורים ישבו בנחת וידברו על האופן בו הם רואים את חינוך הילד. חשוב שתהיה מידת הסכמה לגבי תפיסות הורות ומטרות של ההורים בחיי הילד. ככלל, ככל שיש יותר הסכמה בין הורים באשר לנושאים מהותיים בחיי הילד ולגבי התקשורת בינהם, תהיה יותר שביעות רצון גם בקרב ההורים עצמם, וגם אצל הילד. כמובן שמותר להסכים לא להסכים, אך גם כשלא מסכימים חשוב לתת כבוד הדדי, ולתת מרחב ומקום לדיעה של האחר.

בנוסף, על מנת לשמור על הורות משותפת תקינה, מכילה ומאפשרת על ההורים לחלק בינהם את המטלות והאחריות בצורה ברורה , מובנית והמוסכמת על שניהם.הנושאים העיקריים שיש לתת את הדעת עליהם הם מבחינה כספית, חוקית ורפואית. כמובן שרצוי שהחלוקה תהיה שוויונית על מנת למנוע תסכולים עתידיים, אבל גם אם מסיבות כלשהי החלוקה לא שוויונית, חשוב שהיא תהיה מקובלת על שני הצדדים. יש לזכור שחלוקה ברורה אינה בהכרח חלוקה שלא ניתנת לשינוי. חשוב מאוד להיות גמישים

חזרה למגזין
Loading