הורות משותפת – כך עושים זאת נכון

21/11/2021

המודל הקלסי של משפחה עם אב, אם וילד השתנה בעשורים האחרונים מקצה לקצה. בעידן שבו זוגות רבים מתגרשים ואחרים מעדיפים להישאר רווקים, יש אנשים שמחליטים לבחור פרטנר להורות שאינו בהכרח בן זוג או חבר, ולגדל עימו ילד. אפשרות נוספת היא הורות משותפת של זוגות שהיו נשואים בעבר והתגרשו, ועדיין כל אחד מהם רוצה להביא ילדים נוספים לעולם והם בוחרים לעשות זאת יחדיו.

כתיבת הסכם: ההיבט החוקי של הורות זו

לשיטה זו יש גם היבטים חוקיים שונים שצריך לקחת בחשבון וכדאי להיוועץ על כך מראש עם עורך דין הורות משותפת. הוא יסייע לכם להגדיר את כל התנאים להורות הקרובה. החל מהצהרה ברורה על כך שאינכם מנהלים מערכת זוגית כלשהי וכל מטרת ההתקשרות היא לצורך הבאת הילד המשותף לעולם וגידולו.

לאחר מכן יש להסדיר את תקופת ההיריון והתשלומים עבור ההוצאות בגין ההיריון לרבות: בדיקות שאינן כלולות בסך הבריאות, ביטוחים משלימים, טיפולי הפריה ועוד. חשוב לדעת גם כי שני ההורים זכאים לחופשת לידה ובמקרים מסוימים ניתן לקבוע כי האב ישהה עם הילד בחלק מהחופשה בעוד האם יכולה לצאת לעבוד.

זמני שהות ומזונות

הלידה הסתיימה במזל טוב, וכעת יש לקבוע את זמני השהות של כל אחד מההורים עם הילד. בשנים הראשונות הוא יכול להיות עם שני ההורים בטווחי זמנים שווים או שיהיה הורה שנמצא עימו יותר זמן. בנוסח ההסכם כדאי מראש לנסח כיצד ישתנו זמני שהות אלה בהתאם לגיל הילד. בנוסף, כדאי להסדיר מראש את נושא המגורים אם אחד ההורים נמצא עם הילד זמן רב יותר ומתגורר עימו.

מה לגבי ההוצאות הכספיות? גם אם לא מדובר בהסכם בין זוג גרוש, נהוג להגדיר סכום מזונות קבוע שאחד ההורים משלם לשני או חלוקה ברורה של ההוצאות לגידול הילד. בשנים הראשונות יש הוצאות נוספות לחיתולים ומסגרות פרטיות שבהן שוהה הילד (מעון, מטפלת וכדומה) ולאחר מכן הוצאות על חוגים ופנאי.

את כל הנושאים הללו הסדירו מראש עם עורך הדין וכך תוכלו למנוע מחלוקות כואבות בעתיד.

איך מוצאים את האדם הנכון?

חשוב למצוא את האדם הנכון עבורכם להורות משותפת. זכרו, כי לא מדובר רק בתהליך שבו הילד מגיע לעולם אלא בהיריון ארוך, חופשת לידה, הלידה עצמה, המוסדות הלימודיים של הילד וכמובן כל ההוצאות הכרוכות בגידול ילד שאינן מעטות. לכן, חשוב לבחור באדם אחראי, בעל ניסיון חיים, שיכול להתמודד עם התקופות הקשות והאתגרים שקיימים בגידול ילד משותף. בנוסף, כדאי למצוא אדם שיציב הן מבחינה תעסוקתית והן מבחינת המגורים. הורות משותפת מחייבת פגישות של ההורה עם הילד, ולכן כדאי שהוא יישאר לאורך זמן באותה עיר או במיקום גיאוגרפי קרוב להורה השני.

לסיכום, הורות משותפת יכולה להעניק לשני ההורים הזדמנות פז לגידול הילדים, גם אם לא מדובר במשפחה קונבנציונלית. עשו זאת נכון ותוכלו ליהנות מהתקופה הזו באופן המיטבי.


 

חזרה למגזין
Loading