הורות - קצת על חופשת הלידה

24/06/2013

 

 

יולדת זכאית לתשלום עבור 14 שבועות של חל"ד. היא יכולה להאריך את התקופה עד 26 שבועות, כאשר ההארכה נחשבת כחופשה ללא תשלום. בתום תקופת ההארכה, אם היא מבקשת להאריך את החל"ד, הזכות לשמירת מקום העבודה שלה כבר לא מתקיימת. ייתכן גם שהעובדת, שנשכרה להחליף את היולדת בעת החל"ד במסגרת עבודה זמנית תמשיך לעבוד באופן קבוע.

חשוב שתדעי זאת, במיוחד אם את מאוד רוצה לחזור למקום העבודה שלך. במסגרת מערכת השיקולים שלך כדאי לקחת בחשבון את הרצון להישאר בבית עם הילד מול המידה בה מקום העבודה חשוב לך, עד כמה נעים לך להגיע כל יום לעבודה ולפגוש את היחסים עם העמיתים ועם הממונים עליך, ועד כמה חשוב לך להמשיך ולהתקדם במקום עבודה זה.

את יכולה לברר גם את האפשרות לחזור לעבודה באופן הדרגתי, כך שתוכלי לשמור על המשרה שלך ולעבוד קצת פחות ולהתמסר יותר שעות לאימהות. תמיד גם קיימת האפשרות למצוא עבודה זמנית שכרוכה בפחות שעות עבודה ועונה על הצרכים שלך להיות כמה שיותר זמן עם הילד בבית.

הניתוק מהילד

יש אמהות שהשהייה עם הרך הנולד לאחר הלידה ממלאת את כל עולמן. הן שמחות בחופשת הלידה, נהנות ללוות את התינוק הרך בכל שעות היום והלילה ולעקוב אחר השינויים וההתפתחויות בהתרגשות ומבלי להרגיש שהעולם שבחוץ חסר להם. זאת, בעיקר אם הן גם רגועות מבחינה כלכלית.

יש נשים שחופשת הלידה אינה תקופה שממלאה אותן רק באושר. אולי הן חוששות שהרווחה הכלכלית של המשפחה תיפגע אם לא ימהרו לחזור לעבודה לאחר חופשת החל"ד בשכר. אולי הן חשות קושי ובדידות כאשר הן מטפלות לבד בתינוק בבית ו"מתות" לצאת קצת החוצה ולהתחכך שוב בעולמם של המבוגרים.

עבודה והנקה

נשים רבות שמניקות וחוזרות לעבודה לאחר החל"ד בוחרות לשאוב חלב בשעות העבודה פעמיים או שלוש פעמים ביום. כך, הן יכולות להמשיך ולהניק את התינוק גם כשהחליטו לצאת מהבית ולחזור לעבוד. אפשר לעשות זאת בפינה פרטית במשרד, לבקש מהחברים בעבודה לא להפריע ולנעול את הדלת.

מומלץ לשאוב חלב גם בבוקר לפני היציאה לעבודה, כי בשעות אלה יש יותר חלב בשד. כך תוכל גם המטפלת להמשיך ולהאכיל את הילד בחלב האם.

 

בין אם בחרת להאריך את חופשת הלידה ובין אם חזרת לעבודה, עולם של הורות מחכה רק לך.

 

 
חזרה למגזין
Loading