הטבות מס וזכויות נוספות למשפחות חד-מיניות

03/12/2013

ב- 1.12.13 נתבשרנו שועדת השרים לחקיקה החליטה לבטל את אפליית המס הנהוגה כלפיי זוגות חד מיניים ולהשוות את הזכאות במתן נקודות זיכוי מס בין זוגות חד מיניים וזוגות הטרוסקסואלים. לפי המצב כיום, נקודת הזיכוי לאישה ניתנת עד שהילד מגיע לגיל 18 ואילו הגבר מקבל את נקודת הזכות רק עד שהילד מגיע לגיל 3. בשל כך מופלים לרעה זוגות גברים החיים כזוג ומגדלים ביחד ילדים. על פי התיקון שהתקבל, יקבל אחד מבני הזוג את נקודת הזיכוי המיועדת לאם.

אתר גו בייבי נועד כדי לעזור לנשים וגברים להקים משפחה חדשה. ידוע לנו שחלק גדול מהמשפחות שנוצרו דרך גו בייבי במודל של הורות משותפת כוללים גם נשים וגברים חד הוריים, וגם זוגות של לסביות והומואים שהחליטו להקים משפחה חדשה בישראל באמצעות הכנסת שותף שלישי למשוואה. בדקנו עבורכם ברחבי הרשת ובאתרים הממשלתיים מהם חלק מהטבות המס וזכויות ביטוח לאומי המגיעות למשפחות חד הוריות או חד מיניות.

הטבות מס

באופן כללי כל תושב ישראל זכאי ל- 2.25 נקודות זיכוי מס: 2 על עצם היותו תושב ורבע נקודה נוספת היא זיכוי נסיעה. שווי נקודת מס נכון להיום (2013) הוא 2118 ש"ח לחודש או 2616 ש"ח לשנה. אישה עובדת זכאית לחצי נקודת זיכוי נוספת. בנוסף, הורים לילדים זכאים לנקודות זיכוי נוספות בגין כל ילד. אם ההורים נשואים, ניתנת ההטבה לאישה בלבד. מה קורה במקרים של הורות משותפת?
בקרב משפחה חדשה, בין אם היא בנויה מזוג הורים החיים בנפרד ומגדלים יחד ילד או בין אם מדובר בזוג הומואים או לסביות, נחשב בדרך כלל אחד ההורים "הורה אחד", כלומר, הורה לילד שההורה השני אינו ידוע או אינו רשום במשרד האוכלוסין. אישה או גבר שהם בגדר הורה יחיד מקבלים נקודת זיכוי נוספת בגין כל ילד. ההטבה ניתנת החל משנת המס בה נולד הילד, ועד שימלאו לו 18 שנים.
בנוסף לנקודות זיכוי אלו, החל מ-2012 יש זכאות נוספת לנקודת זיכוי לילדים מתחת לגיל 5, בנוסף לנקודות לעיל. את הבקשה לקבלת נקודות זיכוי במס הכנסה יש להעביר למעביד על ידי מילוי טופס 101.

קצבאות ילדים

לעומת מס הכנסה, מקרים של משפחה חדשה של זוגות חד מיניים, הורות משותפת או משפחה חד הורית אינם זכאים להנחות מיוחדת בביטוח לאומי או בביטוח בריאות בשל ההבדלים בהגדרות של הורה יחיד בין הגופים. עם זאת, לסביות והומואים שהם הורים לילדים וכן משפחות חד הוריות זכאים לקצבת ילדים עבור ילדיהם. קצבת ילדים משולמת להורים החיים בישראל ולהם ילדים עד גיל 18. מטרת ההקצבה היא סיוע בהוצאות הכרוכות בגידול ילדים ועידוד הילודה. ביטוח לאומי מתחיל להעביר את הקצבה לחשבון ההורים באופן אוטומטי על פי דיווח המתקבל מבתי החולים.
גובה הקצבה תלוי במספר הילדים, תאריכי הלידה שלהם ואם אחד ההורים מקבל קצבת קיום מביטוח לאומי. נכון ל-2013 הקצבה לילד ראשון עומדת על 140 ש"ח לחודש.
זוג לסבי או הומואים שמגדלים יחד ילד יכולים להחליט למי מהם ישוייך הילד לצורך קבלת הקצבה. אם ידוע מיהו ההורה הביולוגי או שאחד מההורים נקבע כאפוטרופוס של הילד, הקצבה תועבר להורה זה. במקרה של יותר מילד אחד בני הזוג יכולים לשייך חלק מהילדים להורה אחד וחלק להורה אחר, אך יש לזכור שהבחירה בהורה המקבל את הקצבה (גם בילד אחד) היא חד פעמית ואי אפשר לשנות אותה מאוחר יותר.
את התביעה לקצבת ילדים יש להגיש למשרדי הביטוח הלאומי אליו אתם משוייכים.

הטבות נוספות

משפחה חד הורית יכולה לקבל עד 20% הנחה בתשלומי הארנונה, בהתאם להחלטת הרשות המקומית. לשם כך יש לגשת לאגף לגביית ארנונה בעירכם ולמלא טופס בקשה להנחה בארנונה.

הורים עובדים זכאים להיעדר שמונה ימים בשנה בגין מחלת הילד, על חשבון ימי המחלה שלהם. הורים יחידים זכאים לשמונה ימים נוספים.

זוגות חד מיניים או הורים יחידים יכולים לקבל סיוע במימון מעונות יום וצהרונים ממשרד התמ"ת, במעונות המוכרים על ידו.

אם או אב חד הורי וכן בני זוג הומואים או לסביות זכאים לקבל מענק לידה, דמי לידה וקצבת לידה מביטוח לאומי.

פטור ממס שבח ומס רכישה במכירה של זכויות מקרקעין על דירת מגורים מאדם לבן זוג שחי איתו חל גם על בני זוג מאותו מין.

חזרה למגזין
Loading