הסיבות לבחירה בהורות אחרת

19/01/2016

מודל ההורות המסורתי הולך ומאבד מכוחו בשנים האחרונות וסוגים שונים של משפחות חדשות הולכים ותופסים מקום מרכזי בחברה המערבית המודרנית. אם בעבר הדרך היחידה להקים משפחה ולהביא ילדים לעולם הייתה באמצעות זוגיות ממוסדת וחתונה, היום יותר ויותר נשים וגברים בוחרים להגשים את חלומם בדרכים אלטרנטיביות.

כאשר מחפשים את הסיבות לשינוי החברתי הנ"ל, מוצאים מגוון גורמים מרכזיים שהשפיעו על התפתחות התופעה ומעניין להכיר אותם ולאתר אותם ברמה האישית. חלק גדול מהגורמים קשור לשינויים במעמד האישה, סיבות נוספות נובעות מצמיחתה של הקהילה הגאה והליברליות היחסית השוררת בחברה המערבית כלפי הקמת משפחות גאות. גורם נוסף קשור לשינויים חברתיים כלליים המעמידים את האינדיבידואל במרכז ודוחים את שלב הקמת המשפחה לגיל מבוגר יחסית לנהוג בעבר.

 

הורות אחרת- גורמים מרכזיים להתפתחותה

 

-שינויים במעמד האישה- השינויים הרבים שחלו במעמד האישה בעשורים האחרונים שינו את המצב בו אישה נכנסת להריון רק בהתאם לתהליכים טבעיים. אמצעי המניעה מחד וטיפול הפוריות המתקדמים מאידך מאפשרים היום לנשים לשלוט בגופן ברמה גבוהה מאוד וכך לשלוט גם על תהליך הכניסה להריון. כך יותר ויותר נשים נכנסות להריון היום בגילאים מאוחרים יותר והן לא חייבות לדאוג ולהתפשר בבחירת בני זוג רק כי השעות הביולוגי מתקתק. נשים יודעות היום שיש היום מודלים של הורות אחרת שיכולים להתאים להן יותר מזוגיות לא מוצלחת או בכלל מזוגיות. כל אישה יכולה להחליט על הבאת ילד לעולם באמצעות הורות משותפת או פניה לבנק הזרע.

 

-התפתחותה של הקהילה הגאה- בעשור האחרון במיוחד, אך גם לפניו, הקהילה הגאה הפכה למקובלת יותר וכך גם הקמת משפחות גאות. בהתאם לכך הייתה עליה משמעותית גם בהתפתחותה של משפחה אחרת- המסגרת של הורות משותפת מתאימה במיוחד לחברי הקהילה. זוגות לסביות שרוצות לערב דמות גברית בהורות, הומואים יחידים אן זוגות שלא רוצים או לא יכולים לעבור תהליכי פונדקאות ועוד מגוון צורות של משפחות חד מיניות הפכו לחלק אינטגרלי מהחברה המערבית של ימינו.

 

-הדגש על אינדיבידואליזם- בחברה המערבית בעשורים האחרונים יש יותר ויותר דגש על הפרט. ההתפתחות האישית, המקצועית, הרוחנית ועוד הם דברים שנמצאים במרכז הרבה יותר מבעבר. עובדה זו גרמה לשינויים רבים בחברה כאשר חלק מהם השפיעו על המבנים המשפחתיים המקובלים.

אנשים רבים, נשים וגברים, מעדיפים היום למצות את עצמם ברמה האישית לפני שהם מתמסרים להקמת משפחה, מה שהביא במקביל גם לעלייה בגיל הנישואים הממוצע וגם לכך שאנשים רבים מוותרים לחלוטין על המסגרת הזוגית ומעדיפים להקים משפחות אלטרנטיביות שיאפשרו להם להשאיר את עצמם במרכז בצורה ובמידה בה הם מעוניינים.

 

ניתן לראות כי השינויים במבנה המשפחה ממשיכים לצבור תאוצה ולהפוך את המודלים השונים של משפחה אחרת למרכזיים יותר ומקובלים יותר. יש להניח כי תופעה זו רק תגדל ותתרחב בעשורים הקרובים.

 
חזרה למגזין
Loading