הסכם הורות

21/05/2009
הסכם הורות מסדיר את אחריות ההורים לגידול הילד ונועד לאותם אנשים אשר חפצים להביא ילד משותף לעולם, תוך שמרכז חייהם הינו סביב ההורות לילדים, ולא סביב קשר נישואין רשמי. חוק משפחות חד הוריות, התשנב - 1992 מעניק הכרה למבנה משפחתי הסובב סביב ההורות ולא סביב הזוגיות. התפתחות זו עונה על צורך אנושי טבעי להולדת ילדים ולמימוש הורות גם ללא קשר נישואין.
 
נשים המגיעות לגיל מסוים ורוצות לממש את פוטנציאל ההורות הטמון בהן וגברים אשר מסיבות אלו או אחרות לא מימשו או לא יכולים לממש קשר זוגי אשר יביא למימוש פוטנציאל ההורות שלהם יכולים כיום לעשות זאת בדרכים אחרות. הדרך המוכרת יותר להבאת ילד לעולם במסגרת זוגית ללא קשר נישואין היא של נשים שהגיעו לפרקן והחליטו להביא ילד לעולם בעזרת ידיד קרוב או מכר מזדמן ובחרו שלא למסד את הקשר הזוגי. דרכים נוספות יכולות להיות דרך המרכז להורות, אימוץ או האתר Go Baby אשר שם לעצמו כמטרה את יצירת האפשרות להפגיש בין גברים ונשים המעוניינים להיות הורים אך יחד עם זאת אינם יכולים או אינם רוצים לחיות במסגרת זוגית מקובלת.
 
החשוב הוא, כי להבדיל מהורים מסוימים אשר מרגישים כי הילד נכפה עליהם בדרך זו או אחרת, הזוגות המוזכרים לעיל מכינים עצמם מראש להורות ואף עורכים בניהם מראש הסכם שמטרתו להסדיר את חלוקת נטל ההורות בין שני ההורים. הסכמים אלו מסדירים מספר אלמנטים בסיסיים בגידול הילד והחזקתו ובאים לתת מענה לצרכים שיתעוררו במהלך גידול הילד. רצוי לחתום על הסכם הורות משותפת בטרם כניסתה של האישה להריון.
 
נכתב על ידי משרד עו"ד בן דוד לגזיאל כץ , המתמחה בהסכמי הורות
חזרה למגזין
Loading