הסכמי הורות הנערכים על ידי עורך דין גירושים

12/07/2015

המטרה של הסכם הורות היא לאפשר לאנשים אשר אינם גרים יחד ומעוניינים להביא ילד משותף לבצע את התהליך באופן מסודר וברור כך שכל התחומים ברורים וידועים מראש וכל אחד מהצדדים מבצע את חלקו משלב ההיריון עד לשלב הלידה והגידול. בצורה זו ניתן למנוע סכסוכים עתידיים בנוגע לנושאים שונים, כמו למשל- ביצוע ברית מילה, הסכמי מזונות, משמורת, שם הילד וכו'. יש לציין כי מגדלי הילד יכולים לנהל זוגיות עם אדם אחר.

מכיוון שמדובר על נושא מורכב אשר כולל פרטים רבים וכל מקרה שונה מהאחר, רצוי לפנות אל עו"ד גירושים ולא להסתמך על הסכמי הורות אשר נמצאים באתרים באינטרנט. יש לציין כי במידה ובית המשפט למשפחה אינו מוצא את הגבר והאשה מתאימים לגידול ילד משותף הוא אינו מאשר את הסכם ההורות אך במידה והאשה בהריון לא יוכל שופט בית המשפט לדחות את הבקשה ומרגע חתימת הצדדים יהיה ההסכם תקף.

לאילו אנשים מתאים לבצע הסכם הורות?

הסכם ההורות מתאים לבני זוג שאינם מקיימים קשר רומנטי ולא ידועים בציבור אך שואפים להביא יחדיו ילד. ההסכם מתאים לאשה וגבר סטרייטים, סטרייטים והומו או לסבית והומו אשר אינם מכירים זה את זה, לזוג לסביות אשר מעוניינות להביא ילד מתרומת זרע (כל אחת מהנשים מעוניינת להביא ילד) ולגדל את הילדים יחד במקרה זה בנות הזוג יכירו זו את זו), לבני זוג הומואים אשר מעוניינים להביא ילד יחד עם אשה בלי הכרות מוקדמת ולבני זוג אשר לא נישאו אך מתגוררים יחד- כלומר ידועים בציבור.

אילו פרטים יש לכלול בהסכם?

 אם אתם מעוניינים להביא ילד לעולם, לפנות אל עו"ד גירושים ולנסח הסכם הורות משותפת יהיה עליכם לחשוב על כל התחומים הכרוכים בגידולו של הילד, מהשלבים הראשונים- שלב הלידה ועד שלב הגידול. בצורה זו תוכלו לחסוך ריבים ומחלוקות.

ההסכם צריך לכלול הצהרה כי אתם לא נמצאים במערכת זוגית, כי התקשרתם כדי להביא ילד משותף וכי אתם רשאים לנהל מערת יחסים עם אנשים אחרים.

 כמו כן, צריך ההסכם לעסוק בנושאים הקשורים לניסיונות להרות (לפעמים הכניסה להריון מתבצעת באמצעות טיפולי הפריה- במידה ואתם פועלים בצורה זו יש לציין זאת), נושאים אשר יכולים לעלות במהלך ההיריון- שאלות שונות כמו למשל: מה יש לעשות במידה ויתגלה מום בעובר? מה אתם חושבים על בדיקות גנטיות? מי ישלם עבור הטיפולים? וכו'.

נוסף על כך, יש להחליט מה יהיה שמו של הילד, האם תקיימו אירוע כדי לחגוג את ההולדת של הילד, היכן הילד יגור, היכן אתם תגורו, האם יהיה הסדר ראייה, מי ישלם עבור המזונות, מה יקרה במצב בו אחד מכם לא יוכל לתמוך בילד מבחינה כלכלית, מה יקרה אם חלילה אחד מההורים ימות או במידה וחלילה הילד ימות, האם יהיה לילד אפוטרופוס, כיצד יש לנהוג במידה ותסתכסכו ועוד.

איך לעבור את זה בשלום?

כמובן שלא ניתן לחזות את כל המחלוקות אך באמצעות הכנה מוקדמת וחשיבה ממוקדת אשר תתבצע יחדיו יהיה ניתן להפחית את המחלוקות. חשוב מאוד לערוך את ההסכם בצורה מסודרת ונכונה ולכן יש לפנות אל עו"ד גירושים מקצועי אשר צבר ניסיון בתחום וסייע למגוון אנשים לערוך הסכם הורות. עורך הדין יסייע לכם לנסח את ההסכם ולערוך אותו בהתאם לחוק. כמו כן, תקבלו מעורך הדין ייעוץ ומידע משפטי לגבי כל הזכויות והחובות שלכם. מעבר לזאת, יוכל עורך הדין אשר מתפקד גם כמגשר לסייע לכם להתמודד עם מחלוקות.

 

 

 


 

 

 

 

 

חזרה למגזין
Loading