טיפים לאמא המתחילה

28/11/2022

עם כוח גדול באה אחריות גדולה.

להיות אמא זה להיות בעלת כוח, הכוח לגדל ילד ובוא הזמן לנהל מערכת זוגית או הורות משותפת ולהחזיק בית. הכוח לעשות הכול בו בזמן ולא להתייאש לעייפות, לעצבים, לכאבים ולשינויים במצבי הרוח. כוח להחזיק באחריות כל כך גדולה ועדיין לא לאבד את השפיות בדרך. להיות אמא זה להפוך בין לילה לוונדרוומן, את מגלה כוחות חדשים שצצים שלא ידעת על קיומן, כוחות שלא ידעת שתצטרכי ולא ידעת שתקבלי עד שקיבלת את התואר ״אמא״.

להיות אמא זה תפקיד במשרה מלאה ללא כל שכר, תפקיד ללא אופציה לפיטורים אך שכר גבוה מאין לתאר. 

להיות אמא זה ללמוד את התפקיד תוך כדי עבודה בלי לקבל הדרכה או הקלות בדרך. 

אז כולן כמו כולם טועות ונטעה בתפקיד, אך למזלנו תמיד נוכל ללמוד מהאחר, כי תמיד תהיה מישהי שעשתה את הטעות לפניך, את רק צריכה ללמוד ממנה. 

במאמר הבא אתן טיפים שכל יולדת טרייה ואמא מתחילה חייבת לדעת. אז קחי לך רגע וכוס קפה, כי את זה את לא רוצה לפספס.

זמן לעצמך -

לפעמים זה נראה כאילו הזמן בורח לך מבין האצבעות, בין הנקות, להחתלה וחיטוי הבקבוקים את לא מוצאת שנייה שבה את יכולה לקחת נשימה ארוכה ולתת לגוף להירגע. 

את יכולה להיות וונדר וומן ולהמשיך לתזז בין כל המטלות, אך תזכרי שיש לך גוף אחד שהתינוק שלך צריך וגם את. את חייבת למצוא לעצמך רגע ביום- חצי שעה או שעה בה הזמן שייך לך!

התינוק ישן? תשני גם את! התינוק אוכל? תאכלי גם את בין ביס לביס. לא רק הגוף שלנו צריך מנוחה, כך גם הנפש. אם את לא תהיי רגועה, ותמיד תרגישי תחת לחץ בסופו של דבר זה יתפוצץ כמו סיר לחץ. אז תקבעי לך שעה שבה את בוחרת מה לעשות איתה במהלך היום. הפרטנר שלך יוכל להיות שם להחליף אותך בזמן הזה. ותאמיני לי התינוק שלך יודה לך על זה, כי הם מרגישים הכל.

בקשי עזרה-

אין בושה בלבקש עזרה, במיוחד מהקרובים אליך,יש לך בן זוג או שותף להורות שנמצא איתך בתהליך. את לא לבד! יש לך משפחה וחברות שישמחו ללוות אותך  בתקופה הזאת בקשת עזרה לא תתפרש כמו מצוקה אלא כאהבה, כרצון לחלוק את הרגע השמח הזה יחד, בהבנה שאת סומכת עליהם עם הדבר החשוב בחייך. אם לא תבקשי עזרה, אף אחד לא ידע אם יקרה לך משהו, ואז לא יהיה אף-אחד להרים אותך או להיות שם לצד הרך הנולד. לעולם אל תחשבי שאת כישלון, גם אם את לא מצליחה לעשות פעולות מסוימות. להיות אמא זה ללמוד כל הזמן ואף פעם לא להפסיק. וכל עוד את ממשיכה ללמוד את לעולם לא נכשלת, את עדיין לומדת.

 הורות היא מסע שממנו ניתן ללמוד ולהתפתח ע"מ שיהיה לך קצת יותר קל הנה כמה טיפים:

  1. ילד לומד מהסביבה שלו, הוא מחקה את התנהגות הסובבים ובכך לומד איך להגיב לסיטואציות, אז לפני שאתם מגיבים חשבו טוב האם כך תרצו שהילד שלכם יגיב. 
  2. יש לשים לב לפינוק יתר ולדעת להציב גבולות. הצבת גבולות ברורים מעצבת את האופי של הילד ואילו פינוק יתר שומרת עליו יתר על המידה אך לא מלמדת אותו להתחשל ולעמוד בפיתויים.
  3. היו מעורבים- שימו לב לשפת הגוף שלו, לתגובות לשינויים במצבי רוח. היו קשובים לילד ולצרכיו.
  4. עודדו עצמאות- תנו לילד להביע על עצמו.זה יתן לו תחושת שליטה עצמית שתעזור לו להצליח.
  5. אוכל-אם הילד לא רוצה לאכול, אל תתנו לו מאכלים לא בריאים במקום, הניחו לו עד שירגע, אם הוא רעב הוא יאלץ לאכול מה שיש בסופו של דבר.
  6. ילדים לא יבינו את ההחלטות שלכם,הם צריכים תשובות לשאלות לכן הסביר להם למה החלטתם את מה שהחלטתם ועודדו אותם לשאול שאלות ותנו להם מענה. הם ירגישו שלווים יותר ובנוסף, במקרים בהם תוכלו תנו להם לבחור מבין אופציות שאתם בחרתם , הם ירגישו מעורבים בהחלטה ואתם תיהיו שקטים יותר.

לסיכום, 

הורות היא עניין קל,  אם את בזוגיות או שבחרת להביא ילד דרך הורות משותפת יש לך מי שיהיה איתך, התייעצו אך תמיד הקשיבו ללב שלכם. אתם יודעים הכי טוב מה טוב לילד שלכם. 

חזרה למגזין
Loading