מה צריך לדעת על תרומת זרע?

22/12/2013

כיום יותר ויותר נשים פונות לבנק הזרע כדי לקבל תרומת זרע. קבלת תרומת זרע מתבצעת בדרך כלל על ידי זוגות המתמודדים עם בעיות פוריות, זוגות של לסביות המעוניינות להביא ילד במשותף או נשים המעוניינות להפוך לאמהות יחידניות. בתהליך תרומת זרע תורם גבר דגימה מזרעו הנשמרת בבנק הזרע. על תרומה זו מקבל הגבר תשלום הנקבע על ידי בנק הזרע. נשים המעוניינות לקבל תרומת זרע נדרשות להגיע לאחד מבנקי הזרע ברחבי הארץ (בנק זרע פרטי או ציבורי), ולבחור תרומת זרע מתורם העונה על הקריטריונים שהיא מבקשת. לאחר רכישת מנת הזרע יכולה אותה אישה להיכנס להריון על ידי הזרעה מלאכותית או בדרך של הפריה חוץ גופית (IVF). מה עוד צריך לדעת על תהליך זה?

תרומת זרע

קבלת תרומת זרע מתבצעת לאחר כמה שלבי סינון בהם עובר הגבר מספר ראיונות ובדיקות רפואיות ובסופו של התהליך מוחלט האם הוא מועמד מתאים לתרומת זרע. תנאי הסף לתרומת זרע הם שמדובר בגבר בגיר, בגילאים שבין 20-35, גובה 1.80 ומעלה, לא נשוי, בעל עבר רפואי ונפשי תקין, בעל השכלה גבוהה, פרופיל צבאי גבוה ומראה חיצוני העומד בדרישות של בנק הזרע. בשלב הראשון יעבור התורם שאלון טלפוני קצר בו יאומתו הפרטים המפורטים לעיל, ואם הפונה נמצא מתאים הוא יוזמן לראיון אישי עם צוות המרפאה. בראיון האישי המועמד לתרומת זרע נפגש עם מראיינים מטעם הבנק לצורך עריכת תחקיר מעמיק יותר ולהתרשמות אישית. התורם נשאל על תחביביו, עיסוקו, מוצאו המשפחתי וכד'. כמו כן עליו להצהיר על מחלות תורשתיות ידועות במשפחתו. בשלב הבא נערכות מספר בדיקות לתורם הזרע, כגון בדיקות גנטיות לצורך שלילת מחלות גנטיות, ובדיקות לגילוי שימוש בסמים ומחלות מדבקות כמו איידס או צהבת. השלב הבא הוא מתן דגימת זרע, בו נבדקת איכות הזרע על ידי ספירת זרע ובדיקת התאוששות מהקפאה. במידה והזרע נמצא מתאים יוזמן המועמד לתת תרומת זרע. התרומה הינה אנונימית לחלוטין, והתעריף לכל תרומת זרע נע בין 250 ל-1000 ש"ח. הזרע מאוחסן במיכלי קירור בבנק הזרע ומוקפא בהקפאה קריוגנית. על תורם הזרע להתחייב כי לא יתרום זרע בבנק זרע אחר. כמו כן הוא מתחייב לבצע בדיקות עתידיות לגילוי נשאות למחלות גנטיות.

קבלת תרומה

כל אישה זכאית כיום להיכנס להריון באמצעות תרומה מבנק הזרע. נשים המעוניינות לקבל תרומת זרע יכולות לגשת לבנק הזרע ולבחור תרומה על בסיס נתונים שונים כמו: גובה, מראה חיצוני, מוצא, השכלה ועוד. עלות מנת זרע משתנה בין הבנקים השונים (650-1000 ש"ח) ומוטלת כולה על רוכשת המנות שכן תרומות זרע לא נכללות בסל שירותי הבריאות ולא ממומנות על ידי קופות החולים (יתר הבדיקות וטיפולי ההזרעה כן). הפריית הביצית מתבצעת על ידי הפרייה חוץ גופית או הזרעה. בטרם ההפרייה על האישה לעבור מספר בדיקות בריאותיות וגנטיות כדי לוודא התאמה לתורם. ניתן לקנות ולשמור כמה מנות זרע מאותו תורם שישמשו לצורך טיפולי הפרייה חוזרים (במידה והניסיון הראשון לא מצליח) או למקרה והאישה תרצה בעתיד להיכנס להריון מאותו תורם. ניתן לקבל תרומת זרע מתורם ישראלי או מתורם מחו"ל (בעלות גבוהה יותר). נשים המבקשות לקבל תרומת זרע מתבקשות לחתום על מסמך ויתור על תביעות עתידיות כנגד התורם, כגון תביעת מזונות או הכרה באבהות.

חזרה למגזין
Loading