מציאת שותף להורות: סיפור אישי

26/10/2008
נשים רבות בזוגיות חד מינית מוצאות עצמן היום בהתלבטויות לגבי הדרך הטובה ביותר להביא ילד לעולם ללא בעל. התשובה היא אינדוידואלית ותלויה בצרכים והרצונות האישיים של כל אם לעתיד. בתחום ההורות האלטרנטיבית ישנן מספר אופציות, אחת הפופולריות ביותר היא תרומת זרע אנונימית מבנק זרע. אופציה זו משאירה את הילד בלי דמות אביו הביולוגי, אך גם משאירה את האם חופשיה ממחויבות ארוכת טווח לאב המיועד. אופציה נוספת היא חיפושו של שותף או זוג שותפים פעילים להורות, שיקחו חלק בגידול הילד ויספקו מקור תמיכה נוסף בתחום הריגשי והכלכלי.
 
מיכל ובת זוגתה אורית הגרות במרכז תל-אביב בחרו באופציה של הורות משותפת עם זוג גברים . מיכל בת 41 ואורית בת 38. לאחר 4 שנות מגורים משותפים החליטו השתיים על כך שמיכל תביא ילד לעולם. "התקווה הראשונה שלנו היתה למצוא שותפים אמיתיים להורות איתם נוכל לגדל את הילד. חשבתי על זוג חברים חד-מיני טובים שלנו שנראו כמכילים רבות מהתכונות שחיפשנו אך הם עברו לקנדה לפני כשנה מה שהפך את השותפות ההורית לבלתי אפשרית. הם היו האופציה היחידה בסביבתינו הקרובה ובכך נגוזה תקוותינו להורות משותפת."
 
הסיטואציה שמיכל עמדה בפניה אינה יוצאת דופן. מאגר האפשרויות לשותפים להורות אינו תמיד רחב ובנמצא. למצוא שותף מתאים שעונה על הדרישות אומר חיפוש מתוך מאגר נרחב של אופציות תוך שילוב רצונות שני הצדדים. חשוב לנו למצוא אב או זוג נוח, אינטליגנטי, משכיל ומיושב. אנשים יציבים שנוכל לסמוך עליהם ולבלות איתם זמן בכיף כמשפחה. כדי שהילד או הילדה יגדלו בסביבה חיובית, חשוב לנו שירגישו בקשר חם בין ההורים. לאחר נסיעת הזוג המיועד לקנדה החליטה מיכל לשקול אופציות נוספות. "פנינו ל בנק הזרע והתחלנו לנסות הפריות. ההחלטה על תרומת זרע לא היתה קלה, אך בהחלט ראינו את הצד הנחמד בעצמאות שהיא מאפשרת ובכך שאיננו תלויות בצד נוסף בקבלת החלטות עבורינו ועבור ילדינו. לצערי, היום אני אחרי ארבע הפריות שלא צלחו".
 
מיכל ואורית ממשיכות לנסות להביא ילד ובוחנות את האופציות הקיימות עבורן באופטימיות. "למצוא שותף טוב להורות לא נראה לי קל יותר מלמצוא שותף לחיים. הסטנדרטים חייבים להיות שם, וחייבים למצוא את הבן אדם המתאים. בכל בחירה יש סיכון, אבל היכרות מוקדמת עם האב המיועד, תאום ציפיות והבנה מה כל צד רוצה להשיג מהעסקה בהחלט מעלה את סיכוי ההצלחה לבניית משפחה אלטרנטיבית מאושרת".
חזרה למגזין
Loading