סוד הורות אחרת

10/02/2011

הורות אחרת הוא מונח המתייחס היום להבאת ילד לעולם על ידי שני אנשים הבוחרים אחד את השני כשותפים להורות מבלי להימצא בזוגיות.


גיל הנישואים בחברה המודרנית נדחה יותר ויותר. אנשים מטפחים קריירה, מטיילים בעולם ומנסים לחוות הכל לפני הרגע בו יתמסדו. אבל פעמים רבות כאשר מגיע הרגע הזה בו רוצים להתמסד, רוצים להתחייב לגידולו של ילד, לא בהכרח נמצאת גם הזוגיות המתאימה אליה רוצים לכך.


המורכבות הגדולה של בחירת בן או בת זוג בימינו מוצאת אנשים רבים מבולבלים. עם כל היתרונות, וברור שיש יתרונות, היה הרבה יותר קל כאשר היה גיל מוגדר לנישואים והיה מי שיחליט ויבחר עבור מי שהגיע לגיל הנישואים- עם מי יחיה את חייו.


אז כדי לא לוותר עם חווית ההורות כי נהיה מאוחר מדי ובכדי לא להתחייב למערכת יחסים שאין לה סיכוי להצליח וכדי להמנע מלגדל ילדים בסביבה עוינת וממורמרת, צריך למצא פתרונות חדשים.


כיצורים חיים ואנושיים אנחנו שואפים לאיזון. אנחנו רוצים לחשוב ולהרגיש שיש לנו שליטה על חיינו. ומוסד הנישואים מנסה לעשות בדיוק את זה. אם יהיה מוסד מוסדר, עם כללים ברורים, יהיה בסדר. אם אדם ינשא, הוא יוכל להיות בטוח שילדיו יגדלו בבית מסודר, מלא אהבה ובטחון. כולנו יודעים שזה לא בדיוק נכון. המוני ילדים שהוריהם נשואים גדלים בסביבה כועסת, לא בטוחה או שבכלל ההורים מתגרשים ולא חיים ביחד.


במודל ההורות האחרת, באים שני אנשים בוגרים ואחראיים ואומרים- אנחנו רוצים ילדים, אנחנו מרגישים מוכנים, אבל לא נמצאים כרגע בזוגיות טובה מספיק כדי להתחייב אליה. אנחנו יכולים להתחייב לשותפות, אבל לא רוצים לחיות ביחד. נשמע ליגיטימי, לא?


הורים רבים מגיעים להורות לא מוכנים ולא בשלים. טקס החתונה לא גורם להבשלה זו. העובדה שאנשים מסויימים לא הצליחו למצוא זוגיות ראויה מספיק להתחייבות אינה מעידה על מסוגלותם ההורית. כמה משפחות חד הוריות קיימות היום בישראל שאינן תוצר של הורות אחרת אלא של נישואים כושלים או הריון מחוץ לנישואים? כאן יש אנשים המוכנים לקחת אחריות הדדית ומשותפת על ההריון ועל גידול הילד.


כאשר יש שני הורים בתמונה המחוייבים לגידול הילד זה עדיף בהרבה על הורה שנשאר לבדו עם מטלת חינוך וגידול הילדים. כמובן שיש מורכבויות, אשר הולכות וגדלות כאשר לא שני ההורים הם ההורים הביולוגיים. מצד שני, גם כאן, אותה מורכבות קיימת כאשר אדם נישא לבת זוג אשר לה ילד מזוגיות קודמת.


הסוד, הוא אותו סוד של הורות בכל מודל אחר- לראות את הצרכים של הילד בנפרד מהצרכים של הוריו ולתת להם מענה, לתת חום, אמפתיה ועקביות יחד עם גבולות, חינוך ומענה לצרכים הבסיסיים.

 

נכתב על ידי צוות אתר על הספה - פורטל תוכן ואינדקס המטפלים המתקדם בישראל  

חזרה למגזין
Loading