פיתוח חשיבה באמצעות צעצועים לילדים

20/03/2021

פיתוח חשיבה ויכולות קוגניטיביות באמצעות צעצועים לילדים ומשחקים

לרוב, התפיסה החברתית הרווחת היא כי משחקים לילדים מיועדים להעברת הזמן בלבד. אך האמת כל כך רחוקה מהסברה הזו. משחקים יוצרים עבור הילדים עולם שלם של למידה, קידום ופיתוח מיומנויות ואכן ממלאים את הזמן, אך בצורה חיובית ומשמעותית עבור התפתחות הילד.

יצרנו עבורכם מאמר המבהיר מדוע משחקי חשיבה, צעצועים לילדים ומשחקי אסטרטגיה כל כך חשובים עבור ילדיכם וכיצד ניתן להפיק מהם את התועלת המקסימלית.

אז מדוע צעצועים לילדים הם חשובים מאוד?

כל אדם העובר בשנות ילדותו תהליכי חשיבה, התפתחות מוטורית וורבלית וגדילה הן גופנית והן מנטלית. אנו כמבוגרים האחראיים על הילד, יכולים להשפיע על התהליכים האלה ברמות שונות ולגרום לכך כי התהליכים יהיו משמעותיים יותר ויעילים יותר. בכך ההורים יוכלו לעזור לילד להשיג יעדים ולייצר יתרון חברתי עבורו. הכלים השימושיים ביותר בכדי ליצור את התוצאה הרצויה, הם פשוטים ביותר: צעצועים ומשחקי חשיבה!

כיום, שוק הילדים מציע עולם שלם של משחקים וצעצועים אשר מעודדים את התפתחות החשיבה ושינוי דפוסי התנהגות בעייתיים של הילד (כגון: קשב וריכוז). המשחקים והצעצועים למעשה מפתחים את דפוסי החשיבה של הילד ובכך מאתגרים אותו לעשות דברים שהם מחוץ ליכולתו היומיומית, כך המשחקים מפתחים עבורו יכולות וכישורים חדשים שלא ידע שקיימים בו..

יצירת מערכת אתגרים וכישורים לפתור אותם

רוב משחקי החשיבה, אסטרטגיה, צעצועים ומשחקי מח השונים מעמידים את ילדיכם מול אתגר שהוא לא מכיר את חוקיו. יכול להיות אתגר של שחקן מול שחקן, או שחקן מול קבוצה אחרת או משחק משפחתי מורכב. במשחקים אלו הילד מקבל מטרה מאוד מוגדרת שהוא צריך לעמוד בה מתוך כלים ונתונים במשחק העומדים לרשותו ויש לו מטרה אחת והיא לפתור את המשחק ולנצח את היריב או את המשחק עצמו (יש משחקים שבהם הילד משחק מול המשחק עצמו ולא מול יריב). בתנאים אלו, הילד צריך ממש לאמץ את החשיבה שלו בכדי להשיג את המטרה ולמצח את המשחק. כל הצלחה שכזו יוצרת עבור הילד תחושה של סיפוק רב, תחושת ניצחון, ובכך המשחק מחזק את האמון והביטחון העצמי של הילד ביכולותיו.

כך אנו כהורים נחזק את החשיבה ואת הביטחון העצמי של הילד בזמן משחק עם צעצועים

בתחילה, עלינו כהורים להבין את הצרכים של ילדינו ולהבין מה אנו רוצים לחזק אצלו. לכן, חשוב לרכוש עבורו משחקים וצעצועים לילדים התואמים את רמתו ואת הגיל שלו. רק צעצועים שכאלה יציבו עבורו אתגרים המתאימים לו ספציפית וירתמו את המוטיבציה של הילד להפעיל ולהגדיל ראש. במידה ונרכוש לילד משחק או צעצוע שאינו תואם את יכולותיו או שגדול מידי למידותיו, הילד יחווה תחושת תסכול איומה ויזנח מהר מאוד את המשחק, לכן חשוב מאוד לעשות רכישה מושכלת ובעלת הבנה של הסיטואציה ושל הרמה והגיל של הילד.

אילו סוגים של משחקים וצעצועים קיימים אשר מיועדים לפיתוח הילד?

כיום, אנו נמצאים במציאות כי עולם המשחקים והצעצועים לילדים הוא עשיר ומגוון. יש שפע אפשרויות עד כי כל הורה יוצא מבולבל למרות שיש לו רצון טוב. ובכן, אז מה הם המשחקים המומלצים, ואילו צעצועים לילדים אכן מועילים להם?

להלן כמה דוגמאות, אך אם תיכנסו לכל חנות, תוכלו למצא עוד מגוון עצום של אפשרויות:

רמיקוב לילדים – אחד מהמשחקים הוותיקים ביותר בשוק שרלוונטי לכל זמן ולכל תקופת חיים. משחקים. זהו משחק בו נדרשים הילדים להרכיב מילים והרכבי ספרות לפי הנחיות המשחק. רמיקוב הוא משחק שגם מעודד חשיבה וגם משפר את היכולת הלשונית והמתמטית של הילדים.

האי של קטאן – המשחק המפורסם שלא מפסיק להפתיע ילדים ברחבי העולם. זו משחק מאתגר אשר מציב את השחקנים בפני יכולות אסטרטגיות וחשיבה של כמה צעדים קדימה וזאת על פי כללי המשחק. זהו משחק שמשפר רבות את היכולות הקוגניטיביות ויכולת תכנון של כמה צעדים קדימה. בנושף, המשחק הוא חברתי כך שכל ילד יכול להינות ממנו ולפתח קישורים חברתיים בעזרתו

דומינו ראלי מוטוראלי - לפניכם המוטוראלי האוטומטי של כל ערכות ראלי הקיימות כיום בשוק. כל שיש לעשות זה לטעון את המחסנית, למקמה בתוך המוטוראלי וללחוץ על מתג ההפעלה. בזו אחר זו. המשחק יתרום רבות ליכולות המוטוריות ויכולת הדיוק של ילדיכם.

משחקי זיכרון – יש מגוון גדול של משחקי זיכרון בשוק. לרוב אלו משחקים מאוד בסיסיים, אך חשובים כל כך להתפתחות העתידית של הזיכרון של ילדינו. למשחקים אלו יש אינספור גרסאות ורמות שונות. פשוט התאימו את הרמה לגיל ילדיכם ויש לכם משחק מאוד מפתח בידיים.

פנדמיק – אין תקופה טובה מזו מלשחק במשחק שמדבר על מגיפה. הצטרפו לצוות הלוחמה במחלות נגיפיות של פנדמיק! פה הילד משחק מו המשחק עד אשר הוא מנצח את המגיפה ומציל את העולם.

חזרה למגזין
Loading