צעדים לקראת הורות משותפת

22/03/2014

בשנים האחרונות המבנה המוכר של משפחה גרעינית הולך ומשתנה לנגד עינינו. לצד המבנה המסורתי של משפחה המורכבת מאמא אבא וילדים קמים ועולים מודלים חדשים, אלטרנטיביים, של משפחות בהרכבים שונים. נשים וגברים כיום בוחרים שלא לוותר על חלום ההורות ובוחרים בדרך של הורות משותפת כאמצעי להקמת משפחה שתענה על צורכיהם האישיים, ללא ויתורים. הורות משותפת היא קשר ייחודי, שמטרתו אחת- להביא ילד לעולם ולגדלו יחד במודל בו ההורים אינם חיים יחד בזוגיות רומנטית. בתהליך יצירת ההורות המשותפת אנשים שהיו זרים לפני כן הופכים בסופו של התהליך לבני משפחה הקשורים אלו לאלו לשארית חייהם. המשמעות של הורות משותפת היא אדירה כיוון שמדובר בבחירה בלתי הפיכה. בטרם בוחרים בדרך זו ראוי להקדיש מספיק זמן ואנרגיה לתהליך כולו ולשקול בכובד ראש את ההחלטות שעושים.

צעדים ראשונים

גברים או נשים הבוחרים במסלול של הורות משותפת חייבים בשלב הראשון לבחון את התהליך ואת מערך הסיבות שהביאו אותם לבחור דווקא במסלול זה לעומת מסלולים אופציונליים אחרים. כך למשל, לזוגות של גברים הומוסקסואליים הורות משותפת היא אופציה אחת להורות, כשהשנייה היא בדרך כלל פונדקאות. על בני הזוג להיות מודעים ליתרונות ולחסרונות של דרך זו ולהשלכות של הבחירה בהורות משותפת שהעיקרית שבהן היא הוספת גורם שלישי משמעותי לתוך מערכת היחסים. יש לבדוק האם זוהי האופציה המתאימה ביותר לשני בני הזוג? האם האישיות של בני הזוג מתאימה למודל זה של הורות? מדוע בחרתם בדרך זו ולא אחרת? ושאלות נוספות.

בהמשך רצוי לאסוף מידע הנוגע להורות משותפת ובמקביל למידע הנאסף להתחיל לבנות מערכת של ציפיות וערכים - מה אתם מחפשים בהורה השותף? איזו מערכת יחסים תרצו שתהיה לכם איתו/ה? ועוד. כיום ניתן למצוא באינטרנט מידע רב בעברית ובאנגלית בנושא משפחה חדשה והורות משותפת, בין השאר תוכלו למצוא אתרים או פורומים בהם אנשים משתפים מניסיונם האישי ונותנים עצות מעשיות למי שרק מתחיל בתהליך.

השלב המתבקש הבא הוא להתחיל לחפש אחר בן או בת זוג. כיום ניתן למצוא בני זוג לצורך הורות משותפת באתרי אינטרנט ייעודיים, בסדנאות ובקבוצות מיוחדות. כיוון שהורות משותפת הוא קשר מיוחד במינו, ללא התחייבות רומנטית, חשוב שהמסגרת לקשר תהיה יציבה ככל האפשר ומושתתת על אמון וערכים דומים. בשלב החיפוש נסו להגדיר את דמות בן הזוג האופטימלי באמצעות שאלות כמו: מהן התכונות המרכזיות שאתם מחפשים בהורה השותף? מהם הקווים האדומים שלכם? מהם הערכים המשותפים החשובים לכם בכל הנוגע לגידול ילדים? האם משנה לכם אם בן הזוג להורות המשותפת יהיו הומו או לסבית? ועוד.

כשמוצאים בסופו של דבר בן/בת זוג פוטנציאלים, חשוב להיות מודעים לכך שעליכם להתחיל במעין מסע היכרות מהיר שעבור רבים מרגיש גם מלאכותי. כדי להעמיק את הקשר ולהכיר יותר טוב את האדם שמולכם, נסו להיפגש כמה שיותר, בסיטואציות ובמקומות שונים, והעלו שאלות או נושאים הקרובים ללבכם. נסו להגיע לקונפליקטים ובחנו כיצד אתם מתמודדים איתם יחד. כך תוכלו להכיר טוב יותר את בן/בת הזוג ולאבחן עד כמה אתם מתאימים.

הקשר הזוגי בהורות משותפת הוא קשר מורכב, המכיל אלמנטים רגשיים, כלכליים ומשפטיים. זהו קשר בלתי הפיך ולכן חשוב לבנות אותו היטב כבר מהבסיס.

חזרה למגזין
Loading