קונפליקטים של הורות משותפת

28/12/2013

השינויים החברתיים שהובילו לפתיחות וליברליות כלפי סוגים שונים של משפחות הובילו להתרחבות התופעה של הורות משותפת.ניתן לראות היום יותר ויותר אנשים שבוחרים להביא ילד לעולם במסגרת אלטרנטיבית של הורות משותפת מכל מיני סיבות. רווקים ורווקות שלא מצאו זוגיות, זוגות של הומואים ולסביות שמעוניינים במעורבות של גורם שלישי מן המין השני בהורות ועוד- כולם בוחנים את האופציה של הורות משותפת.
הורות משותפת היא אפשרות מצוינת עבור אנשים מסוימים להגשים את חווית ההורות, אך חשוב לדעת שמדובר בתהליך לא פשוט שגורר איתו לא מעט קונפליקטים שמתעוררים עם הזמן.

קונפליקטים שעשויים להתעורר בהורות משותפת

*כדאי לזכור שהבחירה בהורות משותפת היא בדרך כלל לא הבחירה הראשונה של אף אדם. אצל רוב האנשים מדובר בפשרה. לא לכולם מתאפשר להביא ילד לעולם בדרך נורמטיבית והם אלו שפונים לבחירה זו. יחידים שפונים לתהליך של הורות משותפת בדרך כלל ממשיכים בחיפוש אחר קשר זוגי וכך נוצרים מצבים בהם נכנס למערכת גורם שלישי שהופך להיות מעורב בהורות. מצבים אלו עלולים לגרום לקשיים וויכוחים.

* לעיתים בהורות משותפת נוצרת עם הזמן משיכה של צד אחד לשני או אפילו כמיהה לקשר זוגי שאינה תואמת את ההחלטות שהתקבלו בתחילת התהליך. מצב זה עשוי לגרום לתסכול וחוסר נעימות לשני הצדדים.

*קביעת סוג האחריות של כל אחד מן ההורים היא גם עניין לא פשוט שעשוי לגרום לסכסוכים ואי הבנות. כל זוג שמחליט על הורות משותפת צריך להגיע להסכמה עוד לפני הלידה על סוג הקשר עם הילד. האם לבחור במשמורת משותפת או בהסדרי ראיה. האם ישנה גמישות משני הצדדים. האם כל צד מחויב לעזור לשני במקרים חריגים. כל הדברים הללו אמורים להיות חלק מהסכם הורות משותפת. אך לעיתים גם לאחר ההסכמה מתעוררים קשיים בביצוע שגורמים לתסכול ומרירות.

*הצורך לענות לשאלות ולספק הסברים לסביבה גם כן יכול לעורר קונפליקטים. המבנה המשפחתי בהורות משותפת פחות מוכר לסביבה ולפעמים יש מצבים בהם ההורים צריכים לספק הסברים לגננת, לקופת החולים, לשכנים, לחברים של הילדים. צריכה להיות הסכמה בין שני ההורים על אופן הצגת התא המשפחתי שלהם כלפי חוץ על מנת למנוע אי הבנות.

לסיכום, הורות משותפת היא למעשה חיבור בין רצונות של שני אינדיבידואלים, שלכל אחד מהם יש אגו, העדפות משלו, תכניות משלו לעתיד וראיית עולם משלו. בין שני אנשים תמיד יכולים להיווצר קונפליקטים ועל אחת כמה וכמה בין הורים שאינם נמצאים בקשר זוגי. חשוב מאוד לבצע תהליך בחירה קפדני בחיפוש אחר שותף להורות על מנת להגיע להתאמה מקסימלית ולמנוע סכסוכים עתידיים.

חזרה למגזין
Loading